Geriausia kova prieš vėžį – vežio tyrimai ir ankstyva diagnostika

Kovoju su vėžiuOnkologiniai susirgimai gyvūniją lydi nuo priešistorinių laikų. Tą įrodo onkologinių ligų pėdsakai, aptinkami dar dinozaurų kauluose. Deja, nors per amžių amžius visos onkologinės ligos buvo plačiai tyrinėtos, dar ir šiandien negalima teigti, kad žmogus, nors ir savo protu sukūręs neįtikėtinus stebūklus, jau gali pažaboti šią klastingą ligą. Bene galingiausias ginklas prieš vėžį yra laiku vykdoma prevensija ir laiku atlikti profilaktiniai vezio tyrimai, kad ligai kelias būtų užkirstas, dar neišplitus jos židiniui. Straipsnelyje trumpai aptarsime vėžio prevensiją, taip pat plačiau bus aptartas storosios žarnos vėžys – vienas dažniausių ir pavojingiausių vėžinių susirgimų.

Kaip užkirsti kelią vėžiui?

Pirmiausia reikėtų sau atsakyti – kas yra tasai vėžys. Trumpai tariant, vėžinės ligos pasižymi žaibišku ir neįmanomu sukontroliuoti ląstelių augimu ir dauginimuse, tuo pačiu aplink suardant ir naikinant šalia esančius audinius. Negydomas vėžys žaibiškai pažeidžia organus ir kelia mirtiną pavojų žmogui. Vienareikšmio atsakymo, iš kur jis atsiranda – nėra. Daugelis pasakytų, kad bene didžiausia priežastis – užterštumas ir netinkamas gyvenimo būdas, tačiau žinojimas, kad liga egzistavo dar priešistoriniais laikais, leidžia su šiuo teiginiu sutikti tik iš dalies. Dažnai vėžiui atsirasti paskatą duoda negydomos grybelinės ligos, įtakos turi paveldimumas, jonizuojančioji spinduliuotė, cheminės medžiagos, nuolat dirginantys fiziniai veiksniai, taip pat sutrikusi hormoninė pusiausvyra arba tiesiog – paveldimumas. Pastarasis faktorius paaiškina, kodėl vėžys neaplenkia net užkietėjusių sveikuolių arba mažų vaikų. Be abejonės, genetiniai pakitimai visada sąveikauja su aplinkos veiksniais, todėl sveikintini vėžio prevensijos būdai visada bus alkoholio atsisakymas, metimas rūkyti, sveika, pilnavertė mityba, tinkamas organizmo svoris, streso vengimas ir panašiai. Tačiau bereikia pamiršti, kad viena pagrindinių tokio didelio mirštamumo nuo vėžių priežasčių yra tai, kad diagnozė dažniausiai sužinoma per vėlai, kada vėžinės ląstelės jau būna negrįžtamai pažeidusios audinius. Būtent todėl profilaktiniai vezio tyrimai – vis dažniau kompensuojami, skatinami, rengiamos pasitikrinimo akcijos, todėl vis daugiau onkologinių susirgimų diagnozuojami laiku.

Dažniausiai pasitaikančios storosios žarnos ligos

Kadangi storosios žarnos vežys – trečioji pagal dažnumą, po prostatos ir plaučių vėžio, vyrų onkologinė liga ir antroji pagal dažnumą, po krūties vėžio, moterų onkologinė liga, apie šio organo susirgimus reikia kalbėti daugiau. Storajai žarnai būdingos ligos – Krono liga, dirgliosios žarnos sindromas, opinis kolitas, storosios žarnos diverkulitas, storosios žarnos infekcija, storosios žarnos hemarojus ir, žinoma, vėžys. Pastarasis išsivysto ir polipų, navikų, kurie išsivysto į piktybinius. Blogiausia tai, kad paprastai žmogus esminių vėžio atsiradimo simptomų nejaučia. Kartais pavojų indikuojantys signalai gali būti kraujavimas tuštinantis, pilvo pūtimas, pilvo skausmai, viduriavimas arba priešingai – dujų kaupimasis žarnose. Tačiau tokie požymiai dažnai „nurašomi“ stresui ar virškinimo sutrikimams. Todėl labai svarbu, vos pajutus, kad jaučiami požymiai yra nebūdingi, atlikti vėžinius tyrimus. Medicininių tyrimų laboratorija „Medicina Praktika“ atlieka visus svarbiausius vėžinių susirgimų tyrimus, tiek profilaktinius, tiek skiriamus jau aptikus susirgimus. Dažniausiai tiriami skirtingi kraujo, hormoniniai, įvairių organizmo cheminių junginių rodikliai, kurių indikuojamas nukrypimas nuo normos leidžia įtarti onkologinės ligos židinį organizme. Storosios žarnos vėžio profilaktinius tyrimus Lietuvos ligonių kasos kompensuoja tik 50-ties sulaukusiems pacientams. Tačiau daug kur pabrėžiama, kad profilaktiškai tirtis patartina nuo 40-ies, nes čia jau peržiangiama padidintos rizikos grupės riba. Tiesa, ir jos nereikėtų brėžti griežtai, o, pajutus bet kokį įtarimą, pasidaryti vėžinį kraujo tyrimą, nepriklausomai nuo amžiaus. Storosios žarnos vėžys gali būti išgydomas, kai chirurginiu būdu užkertamas kelias vėžinių ląstelių dauginimuisi, tačiau tam reikalinga ankstyva diagnostika. Saugokime savo ir savo myimų žmonių gyvybę ir skatinkime vieni kitus nepatingėti ir išsitirti dėl visų vėžinių susirgimų.