Kam reikalingas trimerio reduktorius?

Krūmapjovė, dar liaudyje vadinama trimeriu, yra gana nesudėtingas mechanizmas. Šis motorinis dalgis, skirtas šienavimui ne tik patvoriuose, bet ir lygioje vietoje turi tris pagrindines dalis: variklį, reduktorių ir pjovimo galvutę. Daugiau jokių technikos „stebuklų“ jame nėra.

Variklis yra gana nedidelis, tačiau pakankamai galingas, priklausomai nuo paskirties ir specifikacijos. Dabar šioje srityje vyksta šiokia tokia revoliucija, nes bandoma benzininius variklius keisti elektriniais, pakraunamais akumuliatoriais, bet apie tai – kitame straipsnyje.

Pjovimo galvutė yra paprasta plokštelė, prie kurios atbuliniu sriegiu tvirtinamas pjovimo valas arba pjovimo diskas. Kad pjovimo valas būtų paprasčiau pakeičiamas, naudojama paprasta plastmasinė ritė su automatiniu valo įtempimo ir atleidimo mechanizmu.

Trečioji dalis yra trimerio reduktorius. Tai turbūt paslaptingiausia vejapjovės dalis, nes daugelis vartotojų apie ją nėra nieko girdėja. Mažai kam suprantama ir žodžio „reduktorius“ reikšmė. Reduktorius yra tam tikro proceso sumažinimo mechanizmas. Redukuoti reiškia sumažinti (angliškai reduce – sumažinti). Ką ir kaip mažina trimerio reduktorius?

Kad būtų paprasčiau paaiškinti, reiktų pasižiūrėti analogus buities srityje. Koks artimiausias trimerio reduktoriaus pavyzdys yra žinomas visiems? Tai dviračio pavaros. Yra kelios dviračio pavaros, kurios padeda sukti galinį ratą kur kas greičiau, nei sukame pedalus. Taip nutinka, kai sukimas perduodamas per skirtingo diametro žvaigždes – krumpliaračius. Jei su dviračio pavaromis viskas aišku, tai nebus sudėtinga įsivaizduoti, kas yra trimerio reduktoriaus viduje. Ten yra keletas krumpliaračių, kurie sumažina sukimosi momentą, kad pjovimo galvutė suktųsi kur kas greičiau, nei ją bando sukti variklis. Skirtingai nei dviračio pavaros, trimerio reduktorius neturi tikslo sumažinti ir padidinti pjovimo galvutės greitį, jis visada jį padidina.

Tam reikalingi keli gerai sutepti krumpliaračiai, kurie yra uždaryti sandarioje formoje. Toks jau tas trimerio reduktorius.

Kad reduktorius gerai veiktų, reikalingas nuolatinis detalių tepimas. Reduktoriuje yra vienas nedidelis varžtelis, kurį atsukus galima pripilti alyvos. Bet to daryti patiems nelabai rekomenduojama. Reikalingos specifinės žinios, taip pat ir įrankiai, kurių nerasite kiekvienuose namuose. Reduktorius nėra labai brangi detalė, todėl jam susidėvėjus pakanka nusipirkti kitą. Pats pakeitimas užima šiek tiek laiko, tačiau viską galima pasidaryti patiems, vežti pas trimerių meistrus nėra būtina.

Trimerio reduktorius yra pakankamai ilgaamžiška detalė. Tinkamai eksploatuojant trimerį, reduktorius tarnauja keletą metų. Tiesa, jei krūmapjovė naudojama netinkamai, nuolat perkaitinama, reduktoriuje esantys krumpliaračiai ir guoliai gali susidėvėti ir subyrėti. Bet nuo to juk neapsaugota jokia technika…

Trimerio reduktoriai yra parduodami internete, specialiose žemės ūkio ir sodo technikos dalių parduotuvėse. Reikia tik žinoti krūmapjovės modelį ir gamintoją, kad būtų galima rasti tinkamą detalę. Reduktorius atsiunčiamas paštu arba jį galima atsiimti patogioje vietoje – nereikia bastytis per parduotuves ir gaišti laiką. Ypač, kai prekės Lietuvoje pristatomos per pora trejetą dienų.