Kokiomis aplinkybėmis galimas fizinio asmens bankrotas?

Pripažinkite, asmens bankrotas yra tikrai mitais apgaubta sritis. Vieni mano, kad bankrutuoja tik itin turtingi žmonės, o kiti šį procesą apskritai laiko suktybe skoloms atsikratyti. Iš tikrųjų fizinio asmens bankrotas yra detaliai reglamentuotas ir griežtai apibrėžtas procesas, kuris galimas tik susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, kurias plačiau panagrinėsime šiame straipsnyje.

Įsiskolinimų dydis

Tai viena svarbiausių sąlygų – bankroto siekiančio asmens skolos turi būti ne mažesnės nei 18250 eurų. Žinoma, įsiskolinimai gali būti ir dažnai būna didesni. Šios ribos esmė yra įsiskolinimas, kurio asmuo nepajėgia grąžinti. Būtent dėl to yra keliama bankroto byla, kurios tikslas yra atkurti asmens mokumą ir sugrąžinti jam finansinę laisvę.

Sąžiningas elgesys

Įstatymų leidėjas suteikia galimybę bankrutuoti tik sąžiningiems asmenims. Nustatyta trijų metų riba. Tai reiškia, kad per pastaruosius tris metus susidarę asmens įsiskolinimai negali būti nesąžiningo jo elgesio pasekmė. Ši aplinkybė labai svarbi – ji užkerta kelią bankrutuoti asmenims, kurie vykdo įvairius finansinius ar kitus nusikaltimus.

Su tuo susijusi ir kita sąlyga – fizinio asmens bankrotas negalimas, jei asmuo yra teistas už finansinius nusikaltimus. Tokiems asmenims galimybė bankrutuoti nėra suteikiama.

Individualios įmonės bankrotas

Individuali įmonė – tai neribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo. Tokių įmonių finansai yra glaudžiai susiję su asmeniniais finansais. Taikoma sąlyga, kad kaip fizinis asmuo bankrutuoti negali bankrutuojančios individualios įmonės savininkas. Kodėl taip yra? Būtent dėl specifinės individualių įmonių teisinės formos. Jei tokia įmonė bankrutuoja ir jos turto nepakanka padengti skoliniams įsipareigojimams, jie gali būti perkelti jos savininkui, nes civilinė atsakomybė šiuo atveju yra neribota. Jei tuo pačiu metu vyktų ir fizinio asmens bankrotas, būtų nebeaišku, kurie kreditoriai yra svarbesni, nes išieškojimas galėtų būti taikomas pagal du skirtingus procesus tam pačiam turtui.

Vis dėlto individualios įmonės kaip juridinio asmens forma praktikoje pamažu nyksta. Šiandien galima greitai ir paprastai įkurti mažąją bendriją arba uždarąją akcinę bendrovę – tai populiariausios juridinių asmenų formos, kurios yra ribotos civilinės atsakomybės. Nors pradėdami verslą visi tikisi, kad seksis gerai, reikia apgalvoti visas galimybes.

Negalima bankrutuoti per dažnai

Dar viena aplinkybė, kuria apribotas fizinio asmens bankrotas yra dešimties metų laikotarpis. Jei per praėjusį dešimtmetį jau bankrutavote ir vėl pakliuvote į sudėtingą finansinę situaciją, bankrutuoti dar kartą kaip fizinis asmuo negalėsite. Šios sąlygos taikymas yra susijęs su skolininkų interesų apsauga. O ir pats bankrutavęs asmuo taip yra tarsi įpareigojamas atsakingai elgtis su savo finansais.

Fizinio asmens bankrotas yra susijęs ne tik su skolų nurašymu, bet ir su finansinės laisvės suvaržymu. Tai turėtų būti gera pamoka, kaip tvarkytis su savo finansiniais įsipareigojimais. Vykdant mokumo atkūrimo planą, bankroto administratorius suteikia konsultacijas, tad tai puiki proga pasimokyti gerų finansų valdymo įpročių.