Alytiškis gavo paramą šilumos siurbliams ir saulės elektrinei

Alytiškis Nerijus prieš keletą metų savo namuose įsidiegė dvi ekologiškas ir ekonomiškas sistemas – saulės elektrinę ir šilumos siurblį. Dabar jis labiausiai džiaugiasi tuo, kad gali sutaupyti šildymui ir elektrai, atsiranda daugiau laiko šeimai, o savo vaikams palieka švaresnę aplinką.

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) skiriama parama šilumos siurbliams oras vanduo ir saulės elektrinėms jau pasinaudojo daugybė gyventojų. Nerijus tapo vienu iš jų. Pradžioje jis įsigijo 3 kW galios saulės elektrinę. Už ją gavo kompensaciją, kurios dydis 323 eurai už 1 kW galios, iš viso – apie 1000 eurų.

Pamatęs, kad saulės jėgainė puikiai veikia ir gamina labai pigią elektrą, alytiškis nusprendė keisti malkomis kūrenamą krosnį į šilumos siurblį oras vanduo. Į klausimą, ar dabar daugiau sutaupo šildymui, jis atsako, kad šildymui sumoka panašią sumą, kaip kūrendamas malkomis, tačiau šilumos siurblį vertėjo įsirengti dėl to, kad sumažėjo daugybė darbų. Be to, parama šilumos siurbliams oras vanduo sumažino įrangos kainą per pusę.

Oras vanduo sistema veikia autonomiškai, vieną kartą nustačius, vėliau temperatūrą namuose galima reguliuoti nuotoliniu būdu, per programėlę. Toks šildymo būdas yra šimtą kartų patogesnis nei krosnis ar nuolat kūrenamas katilas. Atsiranda daugiau laiko, galima išvykti iš namų ir per telefoną stebėti savo šildymo sistemą.

Kas gali gauti paramą šilumos siurbliams oras vanduo?

Paramą gali gauti visi Lietuvos gyventojai, fiziniai asmenys, kurie diegia modernią šildymo sistemą į senesnės nei 5 metai statybos būstą. Atitinkant šiuos reikalavimus reikėtų nuspręsti, kokie šilumos siurbliai geriausiai tinka. Oras vanduo sistema tiks, jei pastatas turi grindinį šildymą ar radiatorius, kai reikia ruošti karštą vandenį. Kitu atveju galima pretenduoti į kompensaciją oras oras sistemai.

Prioritetas paramai šilumos siurbliams oras vanduo tenka kai:

  • Įranga yra energetiškai efektyvi, t. y. sunaudodama mažiau elektros pagamina daugiau šilumos.

  • Šilumos siurblio kaina už 1 kW yra mažesnė.

  • Projektas vykdomas teritorijoje, kurios patenka į labiau užterštą Lietuvos zoną.