Chemijos svarba kasdieniniame gyvenime

Jei esate bent šiek tiek susipažinęs su chemijos mokslu, tikriausiai jau esate girdėję apie chromatografiją. Chromatografija tai toks laboratorinis metodas, taikomas norint išskirti, išgryninti tam tikras medžiagas esančias mišiniuose ir jas analizuoti. Paimkime elementarų pavyzdį – vanduo sumaišytas su alkoholiu. Būtent chromatografija gali jums padėti atskirti alkoholi ar tik vieną kurią nors sudedamąją alkoholio dalį nuo vandens.

Tačiau ar jums tikrai reikėtų žinoti tokius dalykus kaip chromatografija? Ar chemija iš tiesų yra aktualus ir svarbus mokslas, o galbūt jis turėtų likti už laboratorijų durų ir nesiskverbti į kasdienį žmonių gyvenimą? Tiesa tokia, jog su cheminiai procesais kiekvienas iš mūsų susiduriame nuolat, kiekvieną dieną. Norime to ar nenorime. Chemijos mokslo galime rasti bet kur, visuose mus supančios aplinkos aspektuose. Galime panagrinėti tokius pavyzdžius detaliau.

ChromatografijaTarkime, kai gaminate maistą, arba tiesiog laikote maistą savo namuose, jūs taip pat susiduriate su cheminiais procesais. Būtent chemijos mokslas paaiškina kaip keičiasi tam tikrų produktų savybės juos kepant ar verdant, kaip pūva ar džiūsta vaisiai, kaip galima apsaugoti maistą nuo išorės veiksnių ir padaryti jį ilgaamžiškesniu, kaip mūsų kūnas apdoroja maistą ir kokį poveikį kūnui daro vienoks ar kitoks produktas, kaip tam tikri produktai sąveikauja tarpusavyje.

Chemija itin svarbi ir tuomet, kai pavalgę plaunate indus ar tiesiog tvarkotės savo namus. Visi valikliai – indų ploviklis, skalbimo milteliai, skalbinių minkštiklis, paviršių valiklis, yra tiesioginiai chemijos kūriniai. Vieni jų yra baziniai, kiti šarminiai, skirtingų sudėčių. Norint suprasti kaip jie veikia ir kodėl veikia būtent taip, o ne kitaip, jums reikės suprasti chemiją.

Žinoma, turbūt pati svarbiausia ir didžiausia sfera, kuri remiasi bene išimtinai chemija, yra medicina. Visi vaistai, vitaminai, maisto papildai yra pagaminti tik dėka ištobulinto chemijos mokslo. Iš tiesų jei ne chemija, tai pasaulio medicina būtų kur kas labiau atsilikusi, žmonės gyventų trumpiau ir dažniau sirgtų. Tik pagalvokite, kaip reikėtų susitvarkyti su koronaviruso pandemija neturint jokių chemijos žinių.

Chemija taip pat svarbi ir kalbant apie gamtos apsaugą, mus supantį pasaulį. Būtent šis mokslas gali atsakyti, kokią žalą aplinkai daro vienas ar kitas elementas, kaip ją galima suvaldyti ar sumažinti. Vėlgi, jei ne chemija, globalinio atšilimo vystymasis būtų kur kas spartesnis, nei jis yra dabar. Dėl visų šių dalykų galime padėkoti chemijos mokslui.